Budowa e-papierosa

budowa e-papierosa

Współczesny elektroniczny papieros zbudowany jest z dwóch głównych elementów: baterii oraz clearomizera.


Bateria

Elementem odpowiadającym za zasilanie e-papierosa jest bateria. Baterie mogą różnić się pojemnością oraz czasem ładowania. W przypadku osób wypalających około 30 tradycyjnych papierosów dziennie, wystarcza jedno ładowanie na dobę. Za proces podgrzewania liquidu odpowiada umieszczony w baterii mikroprocesor. Większość obecnie dostępnych baterii to baterie manualne, uruchamiane przyciskiem przez użytkownika e-papierosa.

Przeważnie bateria posiada zabezpieczenie "5-klik", dzięki któremu bateria nie uruchomi się sama np. w kieszeni użytkownika. W celu zablokowania baterii należy pięciokrotnie w miarę szybko nacisnąć przycisk na baterii. Podobnie postępuje się w przypadku odblokowywania baterii. Baterię można ładować za pomocą ładowarki sieciowej lub ładowarki z wejściem USB, w zależności od zakupionego zestawu.

Clearomizer

Wraz z rozwojem technologii w e-papierosach wprowadza się coraz nowsze rozwiązania. Obecnie najpopularniejszym systemem grzewczym stosowanym w elektronicznych papierosach jest clearomizer. Jest to urządzenie będące naturalnym następcą atomizerów i kartomizerów. Wyeliminowano w nim jednak wady występujące w starszych technologicznie urządzeniach.

Clearomizer jest elementem, do którego nalewamy liquid. Odpowiada on za podgrzanie i zamienienie liquidu w parę, którą następnie inhaluje się użytkownik e-papierosa. Cechą odróżniającą clearomizer od wcześniej stosowanych w e-papierosach systemów grzewczych jest brak wypełnienia watą oraz przeźroczysta obudowa, bądź "okienko" umożliwiające stałe kontrolowanie poziomu liquidu.

Clearomizery są urządzeniami bardzo prostymi w obsłudze, liquid można w nich uzupełniać prosto z buteleczek. Okres użytkowania clearomizera został również znacząco wydłużony dzięki zastosowaniu w nim wymiennych zespołów grzewczych, tzw. grzałek.

Clearomizery można podzielić ze względu na położenie i rodzaj zespołu grzewczego:

Górnogrzałkowe
clearomizer górnogrzałkowy

Clearomizery z zespołem grzewczym umieszczonym na górze clearomizera. Posiadają długie sznurki wystające na zewnątrz grzałki, które widać z zewnątrz clearomizera. Clearomizer tego typu napełniany jest od góry poprzez odkręcenie ustnika i nalanie płynu po ściance. Grzałkę wymienić można poprzez odkręcenie dolnego pierścienia i wykręcenia jej z korpusu. Do wad tego typu clearomizerów należy konieczność manewrowana e-papierosem przy niskim poziomie liquidu, tak aby płyn docierał na grzałkę zlokalizowaną na górze. Ponadto zdarzają się wycieki liquidu oraz czasami odczuwanie nieprzyjemnego smaku spalenizny.

Dolnogrzałkowe
clearomizer dolnogrzalkowy

Clearomizery te w przeciwieństwie do górnogrzałkowych posiadają zespół grzewczy umieszczony na dole zbiornika z liquidem. Płyn jest zatem stale podawany na grzałkę e-papierosa. Rozwiązanie to wyeliminowało konieczność obracania e-papierosa w przypadku małej ilości liquidu w zbiorniczku. W dalszym ciągu clearomizer dolnogrzałkowy nie jest jednak pozbawiony wad, zdarzają się w nim wycieki, a chmurka tworzona przez niego jest chłodniejsza niż w przypadku poprzednika, co nie wszystkim użytkownikom przypadło do gustu. Dolnogrzałkowce w przeciwieństwie do poprzedników są napełniane od dołu, w ten sam sposób wymienia się w nich zespół grzewczy.

Podwójna dolna grzałka (BDC)
clearomizer dolnogrzalkowy BDC

W tym momencie najbardziej zaawansowane technologicznie clearomizery. Wyeliminowano w nich wady występujące w górnogrzałkowcach oraz ulepszono je względem dolnogrzałkowców. Zastosowano tutaj podwójny zespół grzewczy, umiejscowiony na dole zbiorniczka z liquidem, nie wystają z niego żadne sznurki. Wzbogacenie clearomizera dodatkową grzałkę, wyeliminowało problem chłodniejszej chmurki. W clearomizerze z podwójną dolną grzałką nie spotkamy się z problemem wycieków. Napełnia się go od dołu, grzałkę również wymienia się w ten sam sposób. Clearomizer BDC zapewnia stałe podawanie liquidu na grzałkę, o wiele większą chmurę i bogatszy smak liquidu niż poprzednicy.